Regl Gelenekleri

Merhaba! Regl konusunda araştırma yaparken çok farklı Regl Gelenekleri ile karşılaştım. Ve tabii ki bunları sizlerle de paylaşmak için hemen yeni bir yazı oluşturdum.

REGL NEDİR?

  • 21-35 günde bir olan,
  • 2-6 gün sürebilen,
  • 20-60 ml kan kaybı gerçekleşen bir döngüdür.

DÜNYADAN REGL GELENEKLERi

1. TOKAT ATMAK

İlk regl olan kız çocuğuna tokat atmak gibi bir geleneğimiz var. Anlamı da “yanakları hep pembe kalsın” olarak ifade edilir. Aslında “Artık genç kadın oldun, dikkat et!” uyarı anlamı vardır. Ben de bu geleneğin kurbanıyım. Gerçekten travma yaratan bir gelenek olduğunu düşünmekteyim. Düşünsenize ne olduğunu bilmediğiniz bir durumla karşı karşıyasınız, vücudunuzdan kan geliyor ve ÇATT diye bir ses : Regl tokadı VE BUNUN ADI REGL GELENEĞİ… Gerçekten akıl almaz bir gelenek. Umarım insanlarımız bilinçlenir ve bu gelenek son bulur.

2. EVE KAPATMAK

Regl olmak bazı ülkeler de sadece artık hamile kalınabilidiğinin göstergesidir. Bu sebeple Güney Hindistan ve Tayvan’da regl olan kız çocukları eve kapatılıyor, erkeklerle konuşulmasına da izin verilmiyor. Galiba bu şekilde kızlarını koruyabilecekleri zihniyetindeler.

3. “KADIN OLDUN” PARTİSİ

Sri Lanka, Yunanistan, Güney Afrika, İtalya, Brezilya ve Fas’ta regl olan genç kıza “Kadın Oldun Partisi” düzenlenmekte ve hediyeler verilmektedir. Bence bu da abartı.

Aslına bakıldığında anatomik olarak vücudumuzdan atılması gereken bir tabaka atılıyor. Yani normal bir süreç.    

Ergenlik dönemi başlangıcında olan kızlarımıza bu normal regl sürecini, ne ile karşılacağını, neler yaşayacağını anlatmamız yeterlidir.

4. BİR KAŞIK BAL

İsrail’de de farklı bir bakış açısı mevcut. Regl olan kız çocuğuna, gelecek regl dönemlerinin sorunsuz ve ağrısız geçirmesi inancı ile hemen bir kaşık bal yedirilirmiş. Yani tatlı ihtiyacını karşılayacağı ve katkısız bir besin olduğu için mantıklı bir gelenek olabilir.

5. GENÇ KIZ PİLAVI

Sekihan eaten on celebratory occasions
SEKİHAN

Bir nevi kutlama tarzında olan hatta pilav günü olarak adlandırılabilen bir gelenek bence. Japonya’da regl olan kızların anneleri “sekihan” dedikleri kırmızı fasulye içeren özel bir pirinç pilavı pişiriyor ve diğer aile bireylerine dağıtılıyormuş. Galiba buradaki “kırmızı fasulyeler” regl bildiricisi.  

6. SİVİLCE ÖNLEYİCİ

İlk okuduğum zaman “YOK ARTIK!” dediğim geleneklerden biridir. Filipinlilere ait bir gelenektir. İlk kez regl olan kızların iç çamaşırları sadece su ile durulayıp iç çamaşırı genç kızın yüzüne sürülüyormuş. Bunun da ergenlik sivilcelerinin önlediği düşünülüyormuş. Ne alakası var diyebilirsiniz. Bence de “Ne alakası var?” ama işte gelenek gelenektir.

7. ÜÇ BASAMAK

Gene Filipinlilere ait bir gelenektir. Bu sürecinin kısa sürmesi için kız 3 basamaklı merdivenden atlamak zorundadır.

8. KIRMIZI MEYVE YASAĞI

Kanada’da regliyken ve ilk regl olunan bir yıllık süreçte kırmızı meyve yemek yasaktır. Baya yaygın olan bu gelenekte ise kırmızı meyvenin bu süreçte tüketilmesinin sakıncalı olduğu düşünülmektedir. Fakat bu konuda güncel ve kanıta dayalı bir çalışma bulamadım.

9. KENDİN YIKA

Makedonya’da ise regl olmaya başlayan kızlar artık çamaşırlarını kendileri yıkamaya başlarlarmış. Kişinin kendi kanını yıkamasının şans getirdiği düşünülüyormuş.

Regl olan kızlara, ailenin en yaşlı bireyi bir kadeh kırmızı şarap içiriyormuş. Hırvatistan’da kutlama amaçlı var olan bir gelenektir.

10. TEMSİLİ KEK

Regli olan kızları temsili olarak kırmızı ve beyaz renkte bir kek yapılıp bu süreç kutlanılıyormuş.  Kek ve renklerin ilginçliğine sahip olan bu gelenek de İzlanda’ya aittir.

11. SİGNORİNA

İtalya’da regl olanlara “hanım, genç kadın” anlamını taşıyan “Signorina” denilmektedir

12. ÇADIR

Tatil amaçlı bir çadır değil. Avustralya’da aborjin topluluğunun geleneklerine göre regl olan kızlar için büyük çaplı kutlamalar varmış. Kabiledeki kadınlar genç kızlıkla ilgili önemli bilgiler veriyormuş. Ardından anne ve regl olan kızı için regl dönemi bitene kadar içinde kalacakları bir çadır yapılıyormuş. Adet dönemi bitince kaldıkları çadır yakılıyor ve genç kadın nehirde yıkanıyormuş. Hepsi bittiğinde köyüne geri dönen kız, evleneceği erkekle sözlendiriliyormuş.

13. ÇİĞ YUMURTA

Çiğ yumurta sese iyi gelir de regliye iyi gelir mi acaba? Malezya halkı iyi geldiğini düşünüyor. Regl olan kızın daha sağlıklı ve aktif olması için çiğ yumurt-yağ karışımı içiriliyormuş.

14. HERKES BİLSİN

Brezilya’da regl olan biri var ise kadın erkek farketmeksizin herkese haber verilmekteymiş. “Bir kız adet olduğunda ailenin her bireyi ve ailenin yakın arkadaşları bilmek zorunda” görüşünü benimsemektedirler.

15. YUMURTA ISIRMA

En sona da en ilginç geleneklerinden birini sakladım. Gana’da ilk kez regl olmuş kız çocuklarına haşlanmış bir yumurta veriliyormuş. Ve bu yumurtanın ısırılmadan yutulması bekleniyormuş. Peki neden? Gerçekten çok değişik ancak yumurtayı ısırmak bebeğini öldürmek gibi kabul ediliyormuş.

 Umarım bu “regl gelenekleri”ni okuduktan sonra yapmaya kalkmayıp, daha da araştırıp bilinçlenirsiniz.

Instagram sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.