Kapanma Döneminde Evde Nasıl Spor Yapılır?

2020 yılında pandemi sebebiyle evlere kapandığımızda kimse bu kadar uzun süreceğini düşünmemişti. O dönem birçok yemek, spor, kültürel temalı çevrimiçi etkinliklere katıldık ya da organize ettik. Yıl 2021 oldu ve pandemi hala bitmedi. Görünen o ki son kez 2 haftalığına sıkı bir kapanma yaşayacağız. Sonrası ise hemen yaz başlangıcı. Kapanma Döneminde Sağlıklı Yaşam yazımızda kapanmanın etkilerini azaltmak için ruh-zihin-beden sağlığı konusuna değinmiştik. Bu yazımızda ise “Evde Nasıl Spor Yapılır?” diye soruyoruz ve kapanma dönemini lehimize çevirmeye çalışarak yaza daha enerjik girmenin yollarını anlatıyoruz.

Kardiyo

Kardiyo egzersizleri, aklımıza en çok yürüyüş ya da koşu yapmayı getirse de aslında pek çok egzersizi kapsar. Tanım olarak kalp hızını arttıran herhangi bir egzersiz diyebiliriz. Hem evde yapabilelim hem de hızlı sonuç alalım dediğimizde ise akla ilk gelen yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar oluyor. Bu antrenmanlar kısa aralıklarla maksimum yoğunluktadır. Hızlı kalori ve yağ yakımı sağlarlar. Benim de takip ettiğim, kendinize uygun egzersizi bulabileceğiniz bir Youtube sayfasından örneği buraya bırakıyorum.

Pilates

Son yüzyılın en etkili egzersizi olarak görülen pilatesi evde hiçbir ekipman olmaksızın yapabilirsiniz. Her yaşa ve kişiye hitap edecek bir program oluşturmak mümkün. Bir yaşam biçimi haline getirdiğinizde kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hem fit görünmek hem de sağlıklı yaşamak isteyenlere uzun vadeli düşünerek iyi bir eğitmen ile başlamalarını önerebilirim.

Yoga

Resimdeki gibi deniz kenarında gün batımına karşı yoga yapmayı düşlüyor olsak bile evde de yaparak mutlu olabiliriz. Evde yapabileceğimiz egzersizlerden biri olan yoga kas ve kemik sağlığı ile esnekliğimizi geliştirmemizi sağlayacaktır. Ayrıca zihinsel farkındalık çalışmaları sayesinde stresten uzaklaşır ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Unutmayın!

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı “Sadece hastalıkların ve rahatsızlıkların olmayışı değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali.” olarak tanımlıyor.

Kapanma döneminde evde nasıl spor yapılır sorumuza cevap bularak kendimizi rahatlatabilir ve hem fiziki hem de ruhani açıdan iyi hale gelebiliriz. Kapanma bittikten sonra sosyal açıdan da düzelerek sağlıklı bireyler haline gelebiliriz.

Youtube kanalımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.