Gençler Ne İstiyor?

Kişiden kişiye göre değişiyor bu sorunun cevabı. Ama kimse “Gençler Ne İstiyor?” sorusunun cevabını muhatabından dinlemek istemiyor. Ben de bunun üstüne birkaç satır yazmak istedim. Ama önce bir Youtube videosunun altına yapılan bir yorumu size göstermek istiyorum.

Üniversite mezunu işsizim. 25 yaşındayım. Hayata dair hiçbir umudum kalmadı. Bundan sonra hiçbir şeye sahip olacağımı da hissetmiyorum. Yaşlı ve birçok hastalığa sahip bir insan gibi hissediyorum.

Bu yorum diğer yazılanların içinde en özet gibi olanıydı. Yoksa daha neler neler var. Hepsini burada yazmaya ne sayfalar ne de gözyaşları yeter.

Genç Olmak Nedir?

Bu sorunun cevabını düşündünüz mü hiç? “Gençler ne istiyor?” diye sormadan önce bu soruya cevap versek daha iyi olacak gibi. Çünkü şunu beğenmiyorsunuz bunu beğenmiyorsunuz derken hiç genç olmamış gibi konuşanların çoğunlukta olduğunu görüyorum.

Gençliğini hatırlamayan ya da artık genç hissetmeyenler için hatırlatayım. Genç olmak demek “Coşkulu” olmak, “Sevgi” dolu “Aşk” dolu olmak demek. Eğlenmek, geleceğe umutla bakabilmek, üzülmek, üzüntünün içinden hayat çıkarabilmektir. Enerji demektir. Dinamik yaşayan insandır genç insan… Hayatın yükünü taşımaya başlamadan önce ruhunu beslemek, bazen hatalar yapmak ve bunlardan ders çıkarmaktır. Bazen sebepsiz yere avazı çıktığı kadar bağırmaktır genç olmak. Her şeyi yapabileceğine inanmaktır ve ayrıca “Gülmektir” genç olmak. Kahkahalarla gülmek…

Benim için genç olmak hemen hemen böyle bir şey, yukarıdaki yorum değil…

Şimdi Cevap Verin: Gençler Ne İstiyor?

Genç olmayı hatırladınız mı? O zaman bir dönüp bakın bakalım nasıl yaşıyor gençler? Daha 18-19 yaşında umutsuzluğa bürünmüş, hayata dair hiçbir umut taşımayan, kapana kısılmış gibi hisseden ürkek bir aslan yavrusu gibi yaşıyorlar. Gündem denilen bir lanetin içine hapsolmuş yaşıyorlar. Nefes alamıyorlar. Hayal kuramıyorlar. Aşkı, sevgiyi keşfetmeleri gerekirken…

İstekleri ise çok basit. Hayata neşeli gözlerle bakmak istiyorlar. Hayallerinin peşinde koşabilmek istiyorlar. Hayalleri peşinde koşabilmek için çabalarlarsa elde edebileceklerini görmek istiyorlar.”UMUT” istiyor gençler artık. Hayata karşı biraz umut. Ayda en azından 1-2 defa arkadaşları ile dışarı çıkıp suçluluk duymadan keyifli vakit geçirmek istiyorlar. Bir sevgilileri olsun, onunla acı tatlı anıları olsun istiyorlar. Özgürce gülüp, kahkahaları yankılansın istiyorlar. Ayrıca adalet istiyorlar, eşitlik istiyorlar.

Kısacası yarınları biraz da yarın düşünüp, bugün birazcık da huzurlu uyumak istiyorlar.

Çok şey mi Allah aşkına bunlar? İnsan olmanın temeli değil mi bunlar?

Bunları göremeyecek kadar mı büyüdünüz?

Yere batsın böyle büyüklük…


Dipnot: Yığınla mutsuz genç varken, geleceği aydın ve parlak bir ülke yaratamazsınız!


Yazının Sorusu: Kaybolan gençliği bulmaya ne zaman başlayacaksınız?

Sizin de yayımlanmasını istediğiniz seçme şiirler veya yazılarınız varsa editor@kafasesleri.com adresine gönderebilirsiniz.

Youtube kanalımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer yazılarımı okumak için: https://kafaseslericom.wordpress.com/author/eraykagansimsek/