Kitap Önerisi: Mavi Küf

“Geçmişin küflerini temizlemeden nasıl ışıldayacaktı ki gelecek?” İngilizce öğretmeni, yazar Esra Bölgen’in Luna Yayınları’ndan çıkan”Mavi Küf” isimli kitap önerisi ile haftaya başlıyoruz.

Mavi Küf, Esra Bölgen, Luna Yayınları

Birbirinden farklı ikiz kardeşler, aile yapısı ve kültürel dinamikler üzerinden toplumsal rollerin işlendiği kitap, iç dünyamıza ve yaşantılarımıza ayna tutuyor.

Defne, kendi doğrularının ve hayallerinden peşinden gittiği bir yola ailevi bir problem dolayısıyla hiç beklemediği bir anda girer. Toplum tarafından “asi” olarak nitelendirilebilecek bir karakter iken ; Birce toplumca kabul görülen yolda “uyumlu” bir profil çizerek sonradan kendini keşfetme yolculuğuna çıkıyor.

“Kim olmayacağımızı ” bilmenin ve “seçimlerimizin” hayatımızdaki yeri ve önemi oldukça doğal bir akışta işleniyor.

Özellikle “birey yetiştirme” ve “birey olma” konusunda ebeveyn-çocuk ilişkisinde başarısız bir toplum olduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurduğumda, olay örgüsündeki yaşantılar sonucu karakterin dile getirdiği şu dizelerin benim açımdan farkındalık yaratarak empati kavramına işaret ettiğini söyleyebilirim:

“Hiçbir zaman doğru anne ya da baba olamıyorsun, çünkü sen kendin için nasıl bir anne-baba istiyorsan öyle olmaya çalışıyorsun, çocuklarımızın istediği annenin ya da babanın o olup olmadığını düşünmeden. Kendince çok önemli dediğin hoşgörüler, anlayışlar onlar için olması gereken şeyler oluyordu.”

Empati; karşımızdaki kişinin duygularını, düşüncelerini; içinde bulunduğu durumu, davranışlarındaki motivasyonu ve ihtiyacını anlamaktır.

Kısacası “kendini başkasının yerine koyabilme” şeklinde tanımlanır empati. “Ben senin yerinde olsaydım böyle hissetmezdim, şöyle yapardım” ve benzeri bir anlayış değildir.

Kendini bilmeyi ve sınırları bilmeyi gerektirir çünkü her bireyin kendi ihtiyaçları, nitelikleri ve yetenekleri vardır. Dolayısıyla da her tür ilişkide empati ve saygı kaçınılmaz bir gereksinimdir.

Sonuç olarak,oldukça akıcı ve aydınlatıcı olan “Mavi Küf” isimli eseri okumanızı tavsiye ederim.

Sevgiyle.

İdil

Diğer yazılar için: https://atomic-temporary-175113293.wpcomstaging.com/author/idilguneysimsek/