fbpx
Skip to content

Rus Edebiyatı’na Ne Kadar Hakimsin?

Merhaba! Bu sefer sizler için Rus Edebiyatı ‘na dair bir test hazırladık. Özellikle Dünya Klasikleri’nde yer alan yazar ve şairleri seçtik. Hem hayat hikayeleriyle, hem de eserleriyle dünya edebiyatında derin izler bırakan büyük ustaları bir kez daha saygıyla anıyoruz. İyi eğlenceler!

Unutulmaz Kitap Karakterleri Testi için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Genco Erkal ve Erdal Beşikçioğlu'nun Türkiye'de yıllardır başarıyla sahneledikleri "Bir Delinin Hatıra Defteri" isimli öykünün yazarıdır.

Correct! Wrong!

Mahkum edildi. Yıllarca hapis yattı. İdam cezasından son anda kurtuldu. Neredeyse kazandığı bütün parayı kumarda yedi. En büyük eserlerinden "Kumarbaz"ı da kendi yaşadıklarından yola çıkarak yazdı.

Correct! Wrong!

Isadora'ya olan aşkı, bu şairin sorunlu ruh halini daha da kötüleştirdi. Genç yaşında bir otel odasında canına kıyarken, intihar mektubunu da bir şiir olarak ve kendi kanıyla yazdı.

Correct! Wrong!

Bütün servetini çevresine dağıttı. Yaşlandıkça daha çok mutsuzlaştı. 82 yaşında tren istasyonundaki bir bankın üzerinde ölü bulunduğunda, Anna Karenina ağlıyordu.

Correct! Wrong!

Rus Edebiyatı'nın en parlak yıldızlarından biriydi. Genç yaşında bir düelloda öldürüldü. "Zamanımızın Bir Kahramanı", Rus Edebiyatı'nın en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir.

Correct! Wrong!

Toplumsal sorunları derinlemesine işleyen "Ana" isimli romanı sadece Rus Edebiyatı'nın değil, Dünya Klasikleri'nin en önemli eserlerinden biridir.

Correct! Wrong!

"Eğer bir oyunun başında duvara bir silah astıysanız, oyunun sonunda o silah patlamalıdır." sözünün sahibi, "Vanya Dayı" ve "Vişne Bahcesi"nin de yazarıdır.

Correct! Wrong!

En tanınmış eseri olan "Lolita", Stanley Kubrick tarafından filme çekildi. Ayrıca kelebek koleksiyonu yapar ve satranç problemleri yaratırdı.

Correct! Wrong!

"Babalar ve Oğulları" hem bu yazarın en bilindik eseri, hem de Rus Edebiyatı'nın en önemli öykülerinden biri olarak kabul edilir.

Correct! Wrong!

Modern Rus Edebiyatı'nın kurucusu olarak kabul edilen bu yazar; özellikle şiir, tiyatro ve roman dallarında türünün en iyi örneklerini vermiştir. Bir düello sonucu hayatini kaybettiğinde, hayranlarının evinin önünde ayaklanma başlattığı söylenir.

Correct! Wrong!

Rus Edebiyatı'na Ne Kadar Hakimsin?
Daha iyisini yapabilirsin. Tekrar dene!
Başarılı! Biraz daha dikkatle daha iyisini yapabilirsin. Tekrar dene!
Sen bu işi biliyorsun! Tebrikler!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: