fbpx
Skip to content

Çocuk Edebiyatı

Sevgili Kafa Sesleri Okurları, bugün sizinle çocuk edebiyatına kazandırdığım ilk eseri paylaşmak istiyorum: “Lina-Çikolata Kalpli Hayaller”, Luna Yayınları‘ndan çıktı.

Bülten: https://cocuk.gazetesanat.com/2021/05/29/sen-de-cikolata-kalpli-hayaller-kurmak-ister-misin/

Neden Çocuk Edebiyatı?

Bu sorunun aslında hem duygusal hem de rasyonel iki cevabı var.

Yanıtlamadan önce yazarlık geçmişimden bahsedeyim. Aslında bu konuya ilişkin bir yazı yazmıştım. Dileyen buraya tıklayarak göz atabilir. Özetlemem gerekirse hayatım boyunca farklı türlerde hep yazdım. Bir hayalim vardı bir zamanlar, Virginia Woolf olmak. O titre’i hak edebilecek bir yazar olma idealiyle susmayı, durmayı tercih ederdim.

Sonra bir zaman geldi, artık susmak istemedim. Denemelerimi paylaştım bir yakınımla. “Best-Seller” olabilecek nitelikte değildi. Fazla eleştirel ve sorgulayıcıydı. E zaten ben de ünlü değildim. Dolayısıyla sosyo-ekonomik gerekçeler, kültür endüstrisi, değişen ve dönüşen arz-talep, beğeni unsurları derken vazgeçtim.

Sonra başka bir zaman geldi. Bu sefer de “3 Adımda Mutluluk” kitapları modaydı. Dolayısıyla kalemin kuvvetinden ziyade bakış açıları örtüşmedi diyelim…

Derken sene oldu 2016. Lina doğdu. Lina’yı çok seviyorum. Teyzesi olsam da -“Teyze, anne yarısıdır” dense de her zaman en önce, en çok onu gözetecek ve insanın zaaflı, kusurlu yönlerine bulaşmayan saf duygularla onu sevebilecek tek kişinin annesi olduğuna inanıyorum.

Hayat bana şunu öğretti -ister akraba ister en yakın dost olsun- önce gelen ve daha iyi olması istenen biri var ve o biri kişinin kendisi ya da kendisiyle bağı olan kimse.

Kendi çocuğum olmadığı için en fazla varsayımda bulunabilirim: “Eşit” gözetip “katıksız” duygularla sevebilmek isterdim. Çünkü bu bir yandan da benim için ideal dünya.

İdeal Dünyam

İnsanlık tarihi boyunca süregelen ve giderek artan “OLMUŞLUK” dediğim halden uzak bir çağda yaşıyoruz: “BEN”lerin Savaşı. Öyle bir savaş ki bu görece hiç tanımadığım ya da uzaktan bildiklerimin iyi niyetini, desteğini ve samimiyetini daha çok hissettiğim bir çağ.

İnsanın ölümsüz olma arzusu ve sanata yönelimi bir kenara ben arkamda “anlamlı” bir şeyler bırakabilmek istedim hep. Anlamlı derken ne kast ettiğimi belirteyim: “Olması gereken değerlerle kuşatılmış bir dünya için amaaan bize mi kaldı; kendimize, cebimize bakalım” demeden bir tutam güzellik ya da farkındalık bırakabilmek.

Bu yüzden çocukluk daha da önemli. Çünkü Bugünün Yetişkinleri Dünün Çocukları.

Çocukluktan Yetişkinliğe

Bir zamanlar masum muyduk?

Drama eğitmeni olarak çocuklarla çalıştığım bir dönem onları çok daha yakından gözlemleme şansım oldu.

Çocuklar gözlemleyerek, taklit ederek, oyunlarla rollerle hayatı öğreniyorlar. Aile, okul ve sosyal çevre bir çocuğun sosyalizasyon sürecindeki en temel faktörler.

O çocuk ne görüyor? Ne öğreniyor? Hayvanları sevmeyi mi? Hayvanlara kötü davranmayı mı? Arkadaşlarını takdir etmeyi mi yoksa arkadaşlarını kıskanmayı mı? O çocuğun ilgisi ne? İyi olabileceği bir alan varken beriki XX eğitimi aldı diye o çocuk da mı nefret ede ede o eğitimi alıyor? Bir çocuk ne zaman, nasıl hayallerini oyunlarını bırakıyor? Dalga geçildiği, kabul görmediği mi için hayal kurmaktan vazgeçiyor? Yetişkinlerin dünyasında hayallere oyunlara yer olmadığı için mi?

Evet bu ve bunun gibi pek çok sebeple çocuk edebiyatının büyük küçük herkes için oldukça önemli olduğuna inanıyorum.

“Çocuk olmak vardı şimdi” diye içlenirken belki de hepimiz ideal dünyayı arıyoruzdur

Lina-Çikolata Kalpli Hayaller Satış Noktaları:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Lina-Cikolata-Kalpli-Hayaller/Idil-Guney-Simsek/Cocuk-ve-Genclik/Okul-Oncesi-6-Ay-5-Yas/Egitim-Etkinlik-Kitaplari/urunno=0001924413001

https://www.mephisto.com.tr/lina-cikolata-kalpli-hayaller

https://www.bkmkitap.com/lina-cikolata-kalpli-hayaller

https://www.kitapperonu.com/lina-cikolata-kalpli-hayaller-imzali

https://www.idefix.com/Kitap/Lina-Cikolata-Kalpli-Hayaller/Idil-Guney-Simsek/Cocuk-ve-Genclik/Okul-Oncesi-6-Ay-5-Yas/Egitim-Etkinlik-Kitaplari/urunno=0001924413001

https://www.kirmizikedi.com/kitap/urun/e89cdd02e9204d5ea8cd0b733497e0ad

https://www.kitapyurdu.com/kitap/lina–cikolata-kalpli-hayaller/583122.html

https://kidega.com/kitap/lina-cikolata-kalpli-hayaller-408391/detay/

https://www.babil.com/lina-cikolata-kalpli-hayaller-kitabi-idil-guney-simsek

https://www.orionkitabevi.com.tr/kitap/lina-cikolata-kalpli-hayaller-(756324).asp

https://www.kitapgezegeni.com/idil-guney-simsek

https://www.guncekitabevi.com/lina-cikolata-kalpli-hayaller-urun381640.html

https://www.kitapsec.com/Products/Lina-Cikolata-Kalpli-Hayaller-Idil-Guney-Simsek-Luna-Yayinlari-607131.html

https://www.halkkitabevi.com/lina-cikolata-kalpli-hayaller

https://www.ilknokta.com/idil-guney-simsek/lina-cikolata-kalpli-hayaller.htm

https://www.kitap365.com/kitap/lina-cikolata-kalpli-hayaller/409431

https://urun.n11.com/genclik/lina-cikolata-kalpli-hayaller-P494137536

https://www.trendyol.com/smt1/lina-cikolata-kalpli-hayaller-p-115140822

https://www.hepsiburada.com/lina-cikolata-kalpli-hayaller-idil-guney-simsek-pm-HBC00000999DJ

Sevgiyle.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: