Röportaj: Jamie Libero ve Buenos Aires

buenos aires

Merhaba! Bu yazımda çok sevdiğim arkadaşım Jamie Libero‘yu konuk ediyoruz. Jamie, Spotify üzerinden yeni çıkardığı teklisi Buenos Aires ‘le kısa sürede beklentilerin çok üstüne çıktı. Bizi en çok sevindiren ise şarkının İtalya’dan sonra en çok Türkiye’de dinlenmesi oldu. Çevremizden Jamie’yle röportaj yapmamız konusunda birçok talep geldi. Biz de sizler için Jamie’yle keyifli bir röportaj yaptık. İyi eğlenceler!

Hello! This time our guest is my dear friend Jamie Libero. Jamie has exceeded the expectations when he released his first single Buenos Aires on Spotify. We are delighted to know Turkey has come 2nd after Italy in “Most Listened Countries”. We received numerous requests from our friends to make an interview with Jamie. So we did! Have fun!

  • Jamie! Bize vakit ayirdigin için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinden bahsedebilir misin? / Jamie! Thanks for taking the time to make this interview. Can you tell us a bit about yourself?

Merhaba! Benim adım Jamie Libero. Dublin’de yaşayan İtalyan asıllı şarkıcı ve söz yazarıyım. Son birkaç yılımı dünyayı dolaşmakla geçirdim ve Buenos Aires, Londra ve Dublin gibi şehirlerde konserler verdim. Sonunda Buenos Aires isimli teklimi birkaç hafta önce çıkardım.

Hi! My name is Jamie Libero, I am an italian singer songwriter based in Dublin (Ireland). I spent the last few years busking around the world, performing in Buenos Aires, London and Dublin. And, finally, I released my debut single “Buenos Aires” a couple weeks ago.

“90’lar ve modern müzik arasında bir köprü kurmak istiyorum.”

  • Ne zamandır müzikle ilgilisin? Bize biraz kariyerinden bahsedebilir misin? / Since when are you interested in music? Can you tell us about your career?

Çocukluğumdan beri müziğe ilgi duydum. 11 yıldır gitar çalıyorum ve kısa süre önce müziğimi daha iyi tanımlamak için bir synth ve bass aldım. Friends ve The Fresh Prince of Bel Air gibi 90’ların sitcomlarının büyük bir hayranıyım. Benim amacım da 90’lar ve modern müzik arasında, şarkılarımdaki nostaljik atmosferi kullanarak bir köprü kurmak.

I’ve always loved music since I was a kid, I’ve been playing the guitar for 11 years and, recently, İ picked up synths and bass, to define my sound. I am a big fun of 90s sitcoms like FRIENDS or The Fresh Prince of Bel Air and the aim of my music is to create a bridge between the 90s music and contemporary music, soaking my songs in a nostalgic atmosphere.

  • Peki müziğinde kimlerden etkileniyorsun? / Who are your influences in music?

En çok Oasis‘ten etkilendiğimi söyleyebilirim. Don’t Look Back in Anger‘ı ilk dinlediğim anı halen hatırlıyorum. O anda tek yapmam istediğim öyle bir şarkı yazmaktı. Ancak henüz o seviyede değilim. Ayrıca Elektropop ve Rock gruplarından Lorde, Guns’N’Roses, M83 ve Ed Sheeran gibi isimlerden de etkileniyorum.

I can say Oasis are my biggest influence of all, I still can recall that after the first time I listened to Don’t Look Back In Anger, all I wanted to do was writing a song like that. Not quite there yet though. My other influences are a mixture of electropop artists and rock bands such as Lorde, Guns’N’Roses, M83 and Ed Sheeran.

jamie libero

“Buenos Aires üzerinde 1 yıldır çalışıyorum.”

  • Biraz da yeni teklin Buenos Aires hakkında konuşalım. Bu hit şarkının hikayesi nedir? / Let’s talk about your new song “Buenos Aires” on Spotify. What is the story behind this hit song?

Yeni şarkım Buenos Aires üzerinde uzun süredir çalıştığım bir şarkıydı. İlk şarkım için oturaklı ve kolay tanınabilir bir ses elde etmeyi çok istedim. Şarkının hikayesi aslında biraz komik. Çünkü şarkıyı bir anda yazıverdim. Oysaki aylardır bir şey yazamamışken bir anda bu şarkıyı 20 dakikada yazdım. Bu ilham anından sonra şarkının yeniden yazımı ve kaydı için yaklaşık 1 yıl boyunca çalıştım. Ancak ben bu şarkıyı uzun süredir arzuladığım şeyden bir kaçışa övgü olarak görüyorum. Buenos Aires’te neredeyse 1 yıl yaşadıktan sonra, bu zıtlığı özetleyebilecek daha iyi bir yer düşünemedim. Ayrıca bir şarkıya sevdiğim bir şehrin ismini vermeyi çok istiyordum.

Well, My new song “Buenos Aires” is a song I worked on for a long time. I really wanted to have a defined and recognizable sound for my first song to ever come out. The story behind the song is pretty funny because I wrote it in a moment in which I hadn’t been able to write anything for several months and ,all of a sudden, this song came to me in about 20 minutes. After that moment of inspiration I spent around one year rewriting and recording it the way I wanted it. I really like to describe this song as an ode to escaping from what you really long for and, after living in Buenos Aires for almost a year, I couldn’t find a better place that encapsulated this contradiction so well. Also, I really wanted to name a song after a city I loved so much.

“Türkiye Milli Takımı’nın büyük bir hayranıyım.”

  • Müzik kariyerindeki gelecek planların nelerdir? / What are your future plans in your music career?

Umuyorum ki şu an yaşadığım İrlanda’da bazı organizasyonlara katılacağım. Daha sonra ise şu an üzerinde çalıştığım yeni şarkımı 2021 bitmeden önce yayınlamak istiyorum.

Hopefully, I will do some live shows in Ireland where I am currently based and then, I am already starting to work on a new single that I would like to release before the end of 2021.

  • Son olarak Türkiye’deki hayranlarına ne söylemek istersin? / Lastly, what would you like to say to your fans in Turkey?

Güzel ülkenizi ziyaret etmeyi ve konser vermeyi gerçekten çok istiyorum. Büyük bir futbol taraftarıyım ve EURO 2008’de Türkiye Milli Takımı‘nın da büyük bir hayranıydım. O yaz Çek Cumhuriyeti‘ne karşı oynadığınız muhteşem maçı halen hatırlıyorum.

I would love to come and visit your beautiful country and play some shows there! Finally, I am a big fan of football and I was a big fan of the Turkish national team at EURO 2008, I still remember that spectacular game against Czech Republic in that summer.

Jamie, bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz. Yeni şarkını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Jamie, thank you so much for your time. We can’t wait for your new song!

Ben teşekkür ederim. Türkiye’ye çok selamlar.

My pleasure. Lots of love to Turkey!

Jamie’nin Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.