1 Mayıs İşçi Bayramı

haymarket

Merhaba! Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı! Bu gün, dünyada pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır. Biz de günün anlam ve önemi sebebiyle 1 Mayıs’ın tarihten günümüze yolculuğunu anlatan bir yazı hazırladık.

1 Mayıs Nasıl Ortaya Çıktı?

Her şey 1886 yılında ABD’de başladı. O zamanlar özellikle ABD’nin Kuzey Doğu eyaletlerinde ciddi bir sanayi üretimi vardı. Ağır işçilerin bir kısmı genel olarak demir-çelik fabrikalarında veya kömür madenlerinde çalışıyordu. Bazı işçiler de yeni ulaşım yollarının yapılması için mevsimlik işçi olarak çalışıyordu. Ancak çalışma şartları çok ağırdı. Çalışma süreleri birçok yerde haftada 6 gün ve günde 12 saatin üzerindeydi.

İşte bu ortamda, Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı işçiler 1 Mayıs 1886’da işi bıraktılar. Talepleri çalışma şartlarının düzenlenmesi ve günlük çalışmanın 8 saatle sınırlandırılmasıydı. İşçiler aynı gün Chicago’da bir gösteri düzenledi. Bu gösteriye 500.000’den fazla işçi katıldı. Konfederasyon da gücünü kullanarak gösterileri kısa sürede bölgedeki diğer şehirlere yaydı.

Haymarket Olayı

Bu gösteriler izleyen günlerde de devam etti. Ancak 3 Mayıs’ta Kentucky’deki bir fabrikatör, bir grubun üzerine ateş açtı. 3 işçi burada hayatını kaybetti. Ertesi gün grev yapan başka bir grup, ölen işçileri anmak için Haymarket Meydanı’na yürüdü. Burada polisin sert müdahalesiyle karşılaştılar. Arbede devam ederken, konuşma yapılması planlanan kürsüye kimliği bilinmeyen birisi bomba attı.

Bombanın patlamasıyla 9 polis hayatını kaybetti. 60’ın üzerinde insan da yaralandı. Yerel yetkililer ilerleyen günlerde 8 işçiyi yakaladı ve elebaşı oldukları için idam cezasına çarptırdı. Devlet de 1 Mayıs’ın kutlanması ve toplanılmasını yasakladı.

haymarket
Haymarket’taki Patlama Anı

Bu olaydan 3 yıl sonra 1889’da Paris’te İkinci Enternasyonal toplandı. Bu girişimin amacı dünyada sosyalizmin yayılması üzerinden işçi haklarının korunmasını sağlamaktı. Bir Fransız delege, 1 Mayıs’ın tüm dünyada İşçi Bayramı olarak kutlanmasını önerdi. O günden beri de dünyada pekçok ülkede 1 Mayıs tarihi İşçi Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Youtube kanalımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Tam Kapanma yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.