Dünya Dans Günü

Merhaba! 29 Nisan Dünya Dans Günü tarihine kısaca bakmaya ne dersiniz? İlk olarak, Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) ve UNESCO ortağı Uluslararası Dans Komitesi tarafından 1982 yılında ilan edilmiştir.

Modern balenin atası olarak kabul edilen ünlü balet Jean-Georges Noverre’in doğum gününün 29 Nisan olması nedeniyle Dünya Dans Günü her yıl bu günde kutlanır.

Aslında bu özel günün amacı tüm siyasi, kültürel ve etnik engelleri aşmaktır. Ayrıca ortak dil olan dans aracılığıyla insanları bir araya getirmektir.

Sanatın evrenselliği içinde kutlu, mutlu bir gün yaşamak, yaşatmaktır!

Mesela Amerikalı dansçı ve koreograf Agnes De Mille dans ile ilgili şu ifadelere yer verir:

“Dans etmek kendinden çıkmaktır. Daha büyük, daha güzel, daha güçlü. Bu güçtür, dünya üzerinde zaferdir ve sizin zaferinizdir.”

Dansı, insanlık tarihinden ayrı düşünemeyiz.

İnsanlıkla aynı yaşta olup yüzyıllar boyunca nesilden nesle süregelmiş, ritmik ve estetik değerleriyle güçlü bir sanat dalı olmuştur.

Dans, bir kültürdür. İç içe geçtiği müzik türleri ile gelişen, toplumlara özgü folklorik, dini ögeler barındırsa dahi insanlığın ortak dili kabul edebileceğimiz çok güçlü bir iletişim dilidir.

Düşünsenize, konuşma dilinin olmadığı zamanlarda dahi dans, beden dili ile iletişim kurulabiliyordu. Belki başta tepinmek olarak adlandırabileceğimiz bir eylem. Ancak seslere, durumlara göre yapılan hareketlerle, etki-tepki ve çağrı-cevap verme süreçleriyle anlam kazanıyor.

Jest, mimik, hareketlerle duygu ve düşüncelerin dışavurumu gerçekleşiyor. Beden dili insanlık tarihi boyunca var olmuş ve var olagelen bir iletişim aracıdır. Günümüzde bile yapılan pek çok araştırma iletişimde beden dilinin gücünü ortaya koymaktadır. Ses tonu %30, sözcükler %10 önem arz ederken beden dilinin önemi %60’dir.

Dans, açık bir anlatım olmakla birlikte özgürlüktür!

İster tek ister çift isterse toplu olarak yapılsın bir takım duygu ve düşüncelerin özgürce yansıtılmasıdır.

Kendimizi ifade edebilme özgürlüğünden daha güzel ne olabilir ki?

Güzel sanatların vazgeçilmesi, iletişim aracı, spor, sağlık, eğlence, mutluluk, özgürlük….

29 Nisan Dünya Dans Günü hepimize kutlu ve mutlu olsun!

Dans ve sporun keyifli bir birlikteliği olan “TangoGym” yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.