Kripto Para Vurgunu: Koyunculuktan Koinciliğe!

Bildiğiniz gibi son zamanlarda bir kripto para çılgınlığıdır gidiyor. Son günlerde ise topladığı 2 Milyar Dolar’la kripto para vurgunu yaparak sırra kadem basan Faruk Fatih Özer hakkındaki haberleri takip ediyoruz.

Peki siz evinizde çorba kaynatırken, ya da çocuğunuza bez alırken, insanlar nasıl zenginliğin doruklarına varıyor? Hatta bu paralar memleketten nasıl çıkarılıyor?

Titan’dan Çiftlik Bank’a Bir Serüven

İlk olarak, kamuoyunda “Tosuncuk” lakabıyla bilinen çiftlik bankerimiz, Ağustos 2016da internet üzerinden oynanan bir çiftlik oyunu kurdu. Burada satın alınan koyun, tavuk ve ineklere karşılık, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde kurulan çiftliklerde üretim yapılacağını vaat etti. Kısa sürede birçok yatırımcı topladı. Ancak bu oluşum 90’lardaki Titan gibi başka bir Saadet Zinciri’nden başka bir şey değildi. Sonunda Mehmet Aydın 511 milyon TL ile yurtdışına kaçtı. 

Peki böyle mi olacak ülkemiz? Yani bu kadar kolayca nasıl para çıkarılıyor? 511 milyon TL para nereye sığıyor? Mesela nasıl halen denetlenmiyor? Vergisi de yok! Bu çok zehirli bir zeka! “Zor oldu sindirmesi, herkes şok oldu!” derken bugünlerde yeni bir şok dalgası geldi. Biz azıcık aşım ağrısız başım derken 2 Milyar Dolar buharlaştı gitti.

Kripto Para’nın Adresi: Thodex

Faruk Fatih Özer‘in kurduğu Thodex firması, borsa üzerinden kripto para ticareti yaptığı sanılan bir firmaydı. Zaman içerisinde topladığı yatırımlarla büyüdü. Hatta bir dönem yatırımcısı için Porsche çekilişi bile yaptı. Ayrıca reklam yüzü olarak birçok tanınmış yüzü kullandı.

Thodex’in yatırımcıları 20 Nisan sabahına uyandıklarında, Thodex’teki yatırımlarıyla ilgili “PLANLI BAKIM ÇALIŞMASI” uyarısıyla karşılaştılar. Ayrıca Thodex, o günden itibaren hesaplardan para çekilememesi veya hesaplara müdahale edilememesi şikayetleriyle gündeme geldi.

21 Nisan’a ise “Yerli kripto borsasında 2 Milyar Dolarlık Vurgun” haberiyle uyandık! Halbuki Merkez Bankası’nın 1 gün önce piyasaya yasağı da olmuştu. Ama krizi fırsata çevirmek tabii ki dolandırıcıların en iyi bildiği iştir.

400 bin kişinin hesabının bulunduğu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğu Thodex’te 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğu söyleniyor. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığı da kamuoyuna yansımış durumda.

Sonuçta Faruk Fatih Özer hakkında bu yazının yayımlandığı gün itibariyle yurtiçinde yakalama kararı çıktı. Ayrıca yurtdışına kaçtığı yerin tespit edilmesi ve tutuklanmasıyla ilgili de Interpol‘le yazışmalar başladı.

Bize yakışmadı ve bu alışkanlık haline geliyor maalesef. Peki “Neden?” diye soruyorum bize? Bu nasıl bir düzen! Koyun, koin, kuzu derken resmen çakallarla dans ediyoruz!

Umarım düzgün insanlar olarak nefes aldığımız bir geleceğe uyanmak emelinde oluruz. Kalbinizi çürütmemeniz dileğimle…

Birkaç özlü sözle sizleri uğurluyorum:

Vicdanı olan aç kalsa bile hırsızlık yapmaz.

🙈🙉🙊

En büyük hırsızlık, kendimizden çalmaktır.

23 Nisan Kutlu Olsun yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sizin de yayımlanmasını istediğiniz seçme şiirler veya yazılarınız varsa editor@kafasesleri.com adresine gönderebilirsiniz.

Youtube kanalımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.